Estetska gimnastika

Estetska gimnastika je razmeroma mlad šport, soroden ritmični gimnastiki – v šali bi lahko rekli, da je »estetika« mlajša sestrična vsem dobro znane »ritmike«, ki se je pred dobrima dvema desetletjema rodila v skandinavskih državah. Tam sta skupinski duh in skrb za zdravje zelo pomembni vrednoti, kar se odraža tudi v športu. Estetska gimnastika je skupinski šport, ki naj bi spodbujal zdrav telesni razvoj deklet, z lepim skladnim gibanjem gradil njihovo gracioznost, s številnimi sodelovanji, ki vključujejo tudi dvige posameznih tekmovalk, pa krepil skupinsko povezanost, medsebojno zaupanje in dobre odnose med športnicami.

Največja in za laika najopaznejša razlika med ritmično in estetsko gimnastiko so rekviziti. V nasprotju z ritmiko, kjer dekleta uporabljajo kolebnice, žoge, kije, trakove, obroče ali tančice, je pri estetski gimnastiki edino izrazno sredstvo telo. Prav zaradi tega so gibi še bolj poudarjeni in zanimivi, več je prostora za ustvarjanje novih inovativnih elementov, formacij, načinov izražanja. Seveda obstaja med športoma tudi precej podobnosti – številni elementi, težine, so v obeh športih enaki. Tako tudi v estetski gimnastiki, enako kot v ritmični, poznamo ravnotežja in piruete ter skoke, poleg njih pa točke na tekmovanjih prinašajo še tako imenovana celostna telesna gibanja. To so valovita gibanja, nihanja in kontrakcije, ki se lahko izvajajo samostojno ali v serijah, torej po dva ali trije gibi zapovrstjo. Prav ta celostna gibanja ustvarjajo specifičen videz estetskih vaj, saj dajejo vtis, da vaja valuje, se pretaka in logično povezuje v lepo celoto.

Tekmovalna sestava Športnega kluba Bleščica na svetovnem prvenstvu v estetski gimnastiki leta 2019

Vajam estetske gimnastike dajejo posebno razgibanost in dramatičnost dvigi tekmovalk, ki so lahko zelo preprosti, ali pa zares spektakularni in dih jemajoči. Dvigi v vaji sicer niso obvezni, se pa z njimi pokaže prava moč skupine, njihova dobra fizična pripravljenost ter povezanost in medsebojno zaupanje, saj je brez tega izvajanje teh elementov lahko tudi nevarno.

V Sloveniji smo se z estetsko gimnastiko prvič srečali dokaj kmalu po njenem nastanku. Leta 1998 smo pogledali preko meja ritmične gimnastike in se začeli zanimati za razvijanje izraznosti, kreativnosti, ženstvenosti in skupinskega duha. Bili smo pobudniki udeležbe slovenske ekipe na prvem svetovnem prvenstvu v estetski gimnastiki leta 2000 v Helsinkih. Od takrat smo se udeležili še štirih svetovnih prvenstev, in sicer v Pragi leta 2002, v Grazu 2003, v bolgarski Varni 2010 in v španski Cartageni leta 2019.

V sezoni 2010/11 smo v Športnem klubu Bleščica prevedli in priredili mednarodni tekmovalni pravilnik ter prvič organizirali slovensko tekmovanje v estetski gimnastiki. Od takrat naprej poleg tekmovanj ritmične gimnastike vsako leto organiziramo tudi tekmovanja estetske gimnastike, na katerih tekmujejo dekleta vseh starostnih kategorij.


DVIGI

Ena od specifik estetske gimnastike so dvigi, ki predstavljajo vrhunec vaje oziroma nadgradnjo sodelovanj, ki jih poznamo iz ritmične gimnastike. Za razliko od ritmike so pri starejših kategorijah dovoljeni dvigi, ki pa morajo biti lahkotni, kontrolirani in zdravju neškodljivi.

Elementi sodelovanja so deli sestave, pri katerih so tekmovalke v stiku ali prehajajo nad/pod drugimi tekmovalkami. Lahko jih izvaja skupina kot celota ali v podskupinah. Pomembno je, da so udeležene vse tekmovalke; manjšina tekmovalk je lahko v sodelovanju udeležena tudi brez stika in/ali prehoda nad/pod drugimi tekmovalkami tako, da jih koreografija povezuje z ostalimi tekmovalkami. Gibanja si morajo slediti hitro in tekoče.

Dovoljeno je:

  • dvigovanje ene ali več tekmovalk z oporo na tekmovalke (razen pri cicibankah);

  • izvedba v različnih smereh, na različnih nivojih, z različnimi načini premikanja in v različnih postavitvah.

Naslednji tipi sodelovanja so dovoljeni samo, če gre za lahkotno, kontrolirano in zdravju neškodljivo izvedbo:

  • vlečenje sotekmovalke

  • hoja po eni tekmovalki ali več (dovoljena le pri članicah)

  • formiranje piramid

Estetska gimnastika - Bleščica

CELOSTNA TELESNA GIBANJA ESTETSKE GIMNASTIKE

Poleg skokov, ravnotežij, plesnih korakov in polakrobatskih elementov, ki so podobni elementom iz ritmične gimnastike, so za estetsko gimnastiko specifična celostna telesna gibanja. To so stilizirana naravna gibanja telesa, pri katerih se gibanje enega dela telesa odraža na vsem telesu.

Izvedena morajo biti v različnih nivojih (na primer v stoječem položaju ali v nizkem položaju na tleh) in različnih smereh (na primer horizontalno, vertikalno) ter z raznoliko dinamiko (hitro, počasi).

Celostna telesna gibanja so lahko izvedena samostojno, v seriji, v kombinaciji s prvino ali v povezavi z drugimi skupinami gibanj (koraki, obrati, poskoki, gibanji rok itd.). Gibanja, ki so uporabljena kot samostojni elementi, so lahko vključena tudi v serije celostnih telesnih gibanj ali v kombinacije.

Raznolikost celostnih telesnih gibanj se lahko doseže tako, da se isto celostno telesno gibanje izvaja v povezavi z različnimi drugimi gibanji (na primer s koraki, poskoki, različnim gibanjem rok itd.). Drugačna variacija istega celostnega telesnega gibanja se upošteva kot drugo celostno telesno gibanje.

Valovito gibanje naprej

Val se začne z rahlo sprostitvijo telesa, boki pa se premaknejo malo nazaj, s čimer nabirajo hitrost. Nato se boki sunkovito obrnejo naprej in sprožijo val v smeri naprej in navzgor. Val gre skozi celo telo, od gležnjev do glave in se odraža tudi na rokah. Val se konča z iztegnitvijo.

Valovito gibanje nazaj

Val se začne z boki naprej. Potem se boki upognejo nazaj, prsi grejo naprej, glava se usloči nazaj. Val potuje po telesu navzdol. Glava je na vrsti zadnja. Dviganje se zgodi z ukrivljenim hrbtom, boki, zasukanimi naprej, skrčitvijo trebušnih mišic in nazadnje glavo. Val se konča z iztegnitvijo.

Valovito gibanje vstran

Val se začne z rahlo sprostitvijo telesa, teža je na eni nogi. Prenos teže na drugo nogo se začne hkrati z močnim sunkom bokov vstran in navzgor. Zgornji del telesa in glava sproščeno sledita bokom. Vrat mora biti sproščen. Val potuje skozi telo ob strani navzgor. Iztegnitev se nadaljuje, dokler ni celotno telo iztegnjeno in napeto.

Nihaj

Nihaj oziroma “swing” je sestavljen iz treh delov: 1. pridobivanje hitrosti z iztegnitvijo, 2. nihaj, v katerem je telo sproščeno, in 3. iztegnitev. Bistvo tega gibanja je razlika med iztegnitvijo in sprostitvijo, kot tudi med močjo in lahkotnostjo. Nihaj je lahko izveden naprej, vstran ali v horizontalnem položaju.

Zateg

Pri zategu so aktivne trebušne, hrbtne ali stranske mišice trupa. Preostanek telesa se naravno odzove na zateg. Osnovna oblika pri zategu trebušnih mišic: boki so upognjeni naprej, prsi obrnjene navznoter in rame potisnjene naprej. Hrbet je ukrivljen, glava pa upognjena nazaj ali sledi gibanju telesa.