mag. Miran Kos: Kako pridobiti in obdržati otroke v športu (uvodni nagovor na 18. Kongesu športa za vse)
Zaposlene v Bleščici smo se novembra udeležile 18. Kongresa športa za vse, ki je potekal v Celju. Tema letošnjega kongresa je bila: “Kako pridobiti in obdržati otroke v športu”.
Objavljamo uvodni nagovor mag. Mirana Kosa, podpredsednika Olimpijskega komiteja Slovenije - Združenja športnih zvez, ki nas je navdušil, saj je v njem poudaril pomen povezave športa z družbo, vlogo izvajalcev športnih dejavnosti ter izpostavil delavnost in predanost vodstvenih struktur v slovenskem športu.
Na letošnjem kongresu se bomo osredotočili na eno najpomembnejših nalog v športu: Kako pridobiti in obdržati otroke v športu. Šport ni zgolj tekmovanje, temveč način življenja, ki prinaša številne koristi. Pod besedo šport moramo razumeti vsakršno telesno aktivnost, gibalno aktivnost, če hočete tudi rekreacijo.
V svetu, kjer se otroci in mladostniki soočajo z vse večjim pritiskom tehnologije, konkurence in raznolikih interesov in kjer se njihovi starši soočamo s hudim tempom življenja in posledično s pomanjkanjem časa, je naše poslanstvo, da šport predstavimo kot privlačno in dostopno aktivnost, ki ne le razvija fizične sposobnosti in krepi zdravje, temveč tudi krepi socialne vezi, disciplino in timski duh.
Z raziskavami, ki kažejo na vse manjšo udeležbo mladih v športnih dejavnostih, postaja jasno, da moramo razviti strategije, ki bodo ne le privabljale otroke, temveč jih tudi motivirale, da vztrajajo. Ključnega pomena je, da športne zveze, društva in strokovni delavci razumejo potrebe mladih, prilagodijo svoje programe ter ustvarjajo okolje, kjer se otroci počutijo sprejete in spodbujene. Navedeni si morajo prizadevati, da pri izvajanju športnih dejavnosti, da številčnost udeležencev ne bo odvisna od ekonomskega stanja družin, niti od različnih telesnih opredispozicij otrok.
Prav tako ključnega pomena pa je povezovanje šol in športnih društev. Šole predstavljajo prvo stičišče, kjer se otroci srečujejo s športom. Zato je naša naloga, da razvijamo kakovostne športne programe, ki se ne osredotočajo le na rezultate, temveč spodbujajo gibalno aktivnost in razvoj osnovnih športnih veščin. Pomembno je, da ponudimo raznoliko paleto dejavnosti, ki otrokom omogočajo, da odkrijejo, kaj jih veseli. Prizadevati si moramo, da bodo tudi predšolski otroci in osnovnošolci prve triade vadili pod strokovnim vodstvom športnih pedagogov.
Sodelovanje med učitelji, trenerji in starši je ključno. Učitelji lahko na zabaven način predstavijo športne aktivnosti, medtem ko trenerji usmerjajo otroke in jim nudijo podporo pri razvoju. Starši pa lahko z udeležbo in spodbujanjem otrok k aktivnostim igrajo pomembno vlogo. Skupaj lahko oblikujemo spodbudno okolje, kjer se otroci počutijo sprejeti in motivirani.
Prizadevati si moramo, da bodo vsi zastavljeni cilji podprti s strani države in lokalnih skupnosti. Ob izvajanju naših nalog moramo biti ves čas povezani z zdravstvenim sistemom v RS.
Na kongresu imamo priložnost izmenjati ideje, deliti izkušnje in oblikovati strategije, ki bodo vodile k večji vključenosti otrok v šport. Skupaj lahko ustvarimo svet, v katerem bo šport dostopen in privlačen za vse otroke, ne glede na njihove sposobnosti ali interese.